deva logo
Jeżeli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o bieżącej ofercie i promocjach na swoją skrzynkę - zapisz się do newslettera.


parkiet krajowy
PARKIET DĘBOWY

 

Jednostka miary sprzedawanego produktu: m2.

OPIS SORTOWANIA PARKIETU DĘBOWEGO:

EKSKLUZYWNA - klepka o jednakowym zbliżonym naturalnym kolorze, prosty układ słoja, dopuszcza się błyszcz;

NATURALNA – o zbliżonym naturalnym kolorze, dopuszczalny dowolny układ słojów;

WZORZYSTA – klepka o zróżnicowanym kolorze i słojach, dopuszczalna niewielka biel i lekkie przebarwienia o niezbyt intensywnym kolorze, sęki szpilkowe zdrowe nie skupione;

RUSTYKALNA – występują charakterystyczne dla tej klasy sęki, zróżnicowane kolory i słoje, dopuszczalne przebarwienia i biel;

PZ (poza klasowa) – zróżnicowany kolor, dopuszcza się wszystkie wady niedopuszczalne w pozostałych klasach.

DĄB (Quercus robur)
Charakterystyka:

Należy do najważniejszych gatunków drzew liściastych i najbardziej wartościowych rodzajów drewna użytkowego, które występuje w Europie, Afryce Północnej, Ameryce Północnej i Azji. Drewno dębowe jest jasne, o różnorodnej strukturze, ciężkie, twarde i charakteryzujące się szczególnie wysoką odpornością na ścieranie. Ekstremalna wytrzymałość i twardość tego drewna umożliwia wykorzystanie dębu w różnorodny sposób.

Obróbka:
Mechaniczna: dobra, optymalna szybkość skrawania 33 m/s, łatwość łuszczenia na fornir, dobre do cięcia, strugania, frezowania, wiercenia, toczenia, dobre do przybijania gwoździami i nawiercania otworów.

Suszenie: umiarkowanie dobre, skłonność do pękania i paczenia drewna, stąd powolne suszenie w nie wysokich temperaturach, aby uniknąć pęknięć, przed osuszaniem wymagane sezonowanie na powietrzu.

Sklejanie: dobre, przy klejach alkalicznych mogą występować plamy.

Obróbka powierzchniowa: dobra, możliwość bejcowania i lakierowania, zalecane jest przed lakierowaniem zabezpieczenie drewna środkiem światłochronnym i zafugowaniem powierzchni.

Właściwości fizyczne:
Ciężar właściwy
- suchy 390...650...930 kg/m3
- 12-15% 430...690...960 kg/m3
- mokry 650...1000...1160 kg/m3

Skurcze
- wzdłużny – 0,4 %
- promieniowy – 4,0...4,6 %
- styczny – 7,8...10,0 %
- objętościowy – 12,6...15,6 %
przy zmianie wilgotności drewna o 1%-0,45 % objętości.

Właściwości mechaniczne:
Wytrzymałość na ściskanie 54...61...67 N/mm2,
Wytrzymałość na zginanie 74...88...105 N/mm2,
Twardość (HB║) około 66 N/mm2,
Twardość (HJ║) 47...78 N/mm2,
Twardość (HB┴) około 34 N/mm2,
Twardość (HJ┴) 41...65 N/mm2.

Zastosowanie:
Fornir, sklejka, meble, deski i parkiet, zabudowa wewnętrzna i zewnętrzna, budownictwo wodne, płyty wiórowe i pilśniowe, progi, beczki, listwy, ramy, drzwi, bramy, okna, schody, meble ogrodowe, toczenie i rzeźbienie, elementy kształtowania krajobrazu.

© DEVA 2010 | Wszystkie prawa zastrzeżone

Tagi: lakiery do parkietu, kleje do parkietu, szpachle do parkietu, maszyny do cyklinowania, lakiery do podłóg, kleje do podłóg, cykliniarki, parkiety, lakiery do drzewa, szlifierki do parkietu, kleje do podłóg, cykliniarki, lakiery do drzewa, szlifierki do parkietu, oleje do parkietu, oleje do drzewa, oleje do parkietu, środki do pielęgnacji podłóg drewnianych, bejce do drewna